Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeżyjmy PRL razem: Wystawa o dzieciństwie naszych rodziców, dziadków i pradziadków

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
Wideo
od 16 lat

W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku została zorganizowana wystawa pt. „Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków. ”Celem wystawy jest przybliżenie uczniom czasów minionego pokolenia. Hol szkoły został zamieniony w mieszkanie w stylu retro. Zwiedzający wystawę mogą przenieść się w czasie i poczuć klimat mieszkania oraz szkoły z PRL-u.

Wszystko w stylu PRL-u

Wystawa zaaranżowana została jako typowe M4. Składają się na nie: pokój dzienny, pokój dziecięcy, kuchnia i łazienka. Na utrzymanych w dawnym stylu meblach rozmieszczone zostały przedmioty codziennego użytku. Nie zabrakło także zabawek, książek, sprzętu gospodarstwa domowego i RTV. Nie lada wyzwanie stanowiłoby ich użycie przez naszych uczniów, np. wypranie ubrań w pralce Frani, obsługa adaptera i telefonu z tarczą, odkurzacza marki Predom czy telewizora bez pilota. Organizatorki zadbały o każdy szczegół. Mieszkanie zdobią dywany i obrazy, firany, żyrandole oraz ręcznie haftowane serwety. Wszystko oczywiście w stylu PRL-u. Ważnymi eksponatami w kolekcji są wózki dziecięce, łóżeczko, jak i własnoręcznie dziergane ubranka.

Szczególne pomieszczenie stanowi kuchnia wraz z wieloma sprzętami używanymi przez dawne gospodynie domowe. Ogromny sentyment budzą oryginalne naczynia: aluminiowe sztućce, talerze z napisem GS i Społem, szklanki z uchwytem, kanki na mleko, metalowe balie i emaliowane miednice.

Oddzielna część ekspozycji przeznaczona została na salę lekcyjną, w której można zobaczyć sprzęty i pomoce dydaktyczne minionej epoki, np. kałamarz z piórem, papierowe dzienniki, atlasy geograficzne, mundurki, podręczniki, zeszyty oraz tablice poglądowe. Wystawę wzbogacają gabloty, w których umieszczone są pieniądze, klasery, przedmioty związane z dzieciństwem, jak i dodatki do stroju. Pokaźną kolekcję stanowią aparaty fotograficzne, telefony, projektory oraz gry młodzieżowe. Wyeksponowana zostały również galeria dokumentów i zdjęć. Najstarsza metryczka szkolna (świadectwo) pochodzi z roku szkolnego 1949/50.

Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej - eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów rodziców uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi i administracji.

Organizowana wystawa to nie tylko sentymentalna podróż do czasów PRL-u, ale przede wszystkim chęć pokazania uroku dzieciństwa na trzepaku młodemu pokoleniu.

Organizatorki: Anna Karolina Szyłkiewicz, Małgorzata Marcinkiewicz, Ewa Iwanowska i Wioletta Czaplejewicz serdecznie dziękują uczniom i rodzicom za włączenie się w organizację projektu.

Źródło: sp4olecko.edupage.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto