Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe do 65 km od Olecka. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 27 - 28 kwietnia?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz trasę rowerową w pobliżu Olecka? Proponujemy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych propozycji. Mogą mieć różne stopnie trudności czy odległości, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 65 km od Olecka. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe w pobliżu Olecka proponujemy na weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w pobliżu Olecka

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 65 km od Olecka, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 04 maja w Olecku ma być 18°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 24%.

🚲 Trasa rowerowa: Północna część Wigierskiego Parku Narodowego

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 26,63 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 53 min.
  • Przewyższenia: 65 m
  • Suma podjazdów: 821 m
  • Suma zjazdów: 801 m

Elganowii poleca trasę mieszkańcom Olecka

Trasa od Piertań do Krzywego przez Lipniak łącząca różne trasy rowerowe. Spora część prowadzi lasami z dużymi podjazdami i szybkimi zjazdami.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Goniądz - Twierdza Osowiec-Goniądz

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 22,45 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 24 min.
  • Przewyższenia: 18 m
  • Suma podjazdów: 28 m
  • Suma zjazdów: 38 m

Turystyka poleca trasę mieszkańcom Olecka

Miejsce: pętla wokół doliny Biebrzy w sąsiedztwie Goniądza przez Wólkę Piaseczną, Płochowo, Osowiec, Osowiec-Twierdza z powrotem do Goniądza.
Atrakcje: urozmaicona krajobrazowo (bagienne łąki, zakrzaczenia, pola, lasy) i przyrodniczo trasa. Po drodze liczne obserwacje ptasie, a przy odrobinie szczęścia zobaczenie łosia.
Za Osowcem w pobliżu ruin Fortu II twierdzy Osowiec należy zatrzymać się na spacer po Terenowym Ośrodku Edukacyjnym (drewniane kładki oraz wieże obserwacyjne wyposażone w tablice edukacyjne; ładna panorama bagien z wieży przy kanale Rudzkim, wiosną dużo ptaków, panorama na ruiny fortu II twierdzy Osowiec).
Siedziba Biebrzańskiego PN w Osowcu-Twierdzy: wystawy fotograficzne, ekspozycja przyrodnicza, informacja turystyczna, wydawnictwa, prelekcja filmu o BPN.
Wizyta w twierdzy Osowiec.
Jak dotrzeć: całość trasy zajmuje ok. 25 km, prowadzi głównie drogą asfaltową, miejscami „żwirówka”. Początek w Goniądzu, dalej w kierunku Wólki Piasecznej przez most na Biebrzy. Kontynuujemy drogą asfaltową w kierunku Płochowa, dalej Osowca. Z Osowca w kierunku Osowca-Twierdzy „żwirówką”. Z Osowca-Twierdzy wzdłuż torów do drogi asfaltowej w kierunku Goniądza. Wariant dostępny dla rowerzystów lub jako wycieczka samochodowa.
Czas trwania: 4-6 h rowerzyści; ok 8-10 godzin w wariancie pieszym, z odpoczynkiem dla dla mało zaprawionych piechurów
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Rajd Mazury-Podlasie. Odcinek 4.: Rospuda-Wiżajny

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 39,68 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 91 m
  • Suma podjazdów: 838 m
  • Suma zjazdów: 784 m

Kanczi_waw poleca trasę rowerzystom z Olecka

Dzisiejszy odcinek zaczęliśmy z Rospudy, kierując się na Przerośl. Poruszamy się dosyć kiepskiej jakości asfaltem. W Przeroślu warto zaopatrzyć się w prowiant na cały dzień. Po drodze nie mijaliśmy żadnych sklepów, dopiero w Wiżajnach udało nam się dorwać jakieś jedzenie na kolację. Za Przeroślem wjeżdżamy w polną drogę, która wiedzie nas do samych Stańczyków. Po krótkim odpoczynku nad mostami udajemy się dalej: startujemy tutaj na czerwony szlak (początek PSB), fragment znowu biegnie asfaltem, ale to tylko chwilowe. :) Po przejechaniu wszelkich wsi i pobłądzeniu trochę w okolicach Pobłędzia, przemieszczamy się powoli w kierunku granicy litewskiej. Trasa na trójstyk jest dosyć prosta i nie wymaga zbytniego tłumaczenia, zresztą najlepiej całą trasę opiszą wam zdjęcia, pod którymi starałem się zamieścić najważniejsze informacje.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Litwa-Łotwa-Estonia

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 1 712,42 km
  • Czas trwania wyprawy: 263 godz. i 28 min.
  • Przewyższenia: 233 m
  • Suma podjazdów: 3 167 m
  • Suma zjazdów: 3 142 m

Rowerzystom z Olecka trasę poleca Maciejkicior87

Litwa, Łotwa, Estonia. Czemu ten kierunek? Chciałem zobaczyć białe noce, dlatego urlop zaplanowałem w najdłuższe dni roku.
Trasa poprowadzona jest przez Wilno, Rygę,Tallin. W stolicy Estonii wsiadłem do pociągu, którym dojechałem do Tartu. A z Tartu już na rowerze do Suwałk. Niestety, jedynie w Estonii, rower można przewozić w pociągach. I za jego przewóz nie pobierana jest opłata. By mieć rezerwę czasową, wsiadłem do pociągu i skróciłem sobie dystans, który musiałem pokonać by dotrzeć do domu.
Z Suwałk do Tallina trasa w większości poprowadzona jest drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu. Natomiast w drodze powrotnej, za Tartu, bardzo dużo odcinków biegnie po drogach gruntowych( w Estonii i na Łotwie). Są to ubite drogi z drobnego żwiru i piachu. Niestety, są na nich poprzeczne koleiny i jeździ się na nich jak po tarce.
Gdzieś na forach przeczytałem, że w lato, w tych krajach, klimat zbliżony jest do naszego. W dzień owszem było +23st, natomiast w nocy, w Estonii, temperatura dwa razy spadła poniżej 0st( zdjęcie-szron na namiocie). Do tego silny wiatr, przez który, by słyszeć swoje myśli, trzeba jechać w kurtce z kapturem na głowie. Gdy wieje z boku, by się poruszać, trzeba jechać bokiem opony. A szprychy wydają dźwięki, jak włączony wiatrak. Nie wiem czy to jest norma, czy tylko tak trafiłem. Było ciekawie.
Na trasie, nigdy nie miałem problemów ze znalezieniem miejsca na obóz. Tereny słabo zaludnione. W koło lasy, łąki.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Szlak rowerowy dookoła Jeziora Hańcza

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 27,21 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 10 min.
  • Przewyższenia: 106 m
  • Suma podjazdów: 436 m
  • Suma zjazdów: 429 m

GR3miasto poleca trasę rowerzystom z Olecka

Szlak o kolorze żółtym wiedzie dookoła Jeziora Hańcza. To trasa dość wymagająca trasa, raz wspinająca się na strome wzgórza, raz opadająca do malowniczych wąwozów. Ze szlaku warto zjechać do licznych ciekawostek sugerując się tablicami i drogowskazami, np: do Głazowiska Bachanowo, bądź nad najgłębsze jezioro w Polsce - liczące 108,5 m. Szlak wiedzie głównie drogami szutrowymi i gruntowymi z dala od ruchu samochodów. Prócz przepięknej przyrody, licznych wzgórz, dolin i wąwozów, Jezioro Hańcza pojawia nam się w kilku miejscach, podobnie jak wypływająca z niego przeurocza rzeka Czarna Hańcza.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o stan techniczny roweru

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Przydatne akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na olecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto