MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy rowerowe do 65 km od Olecka. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 8 - 9 czerwca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na wyprawę rowerową w okolicy Olecka? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 ciekawych tras. Są różne pod względem trudności czy długości, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 65 km od Olecka. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe w okolicy Olecka przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy rowerowe w pobliżu Olecka

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 65 km od Olecka, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 15 czerwca w Olecku ma być 24°C. Nie powinno padać.

🚲 Trasa rowerowa: Suwalszczyzna - Wycieczka na Litwę

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 46,49 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 54 min.
  • Przewyższenia: 101 m
  • Suma podjazdów: 330 m
  • Suma zjazdów: 332 m

Rowerzystom z Olecka trasę poleca Faramka

Wyprawa Pojezierze Suwalskie 2011

Baza wypadowa: Becejły (Pensjonat Wasilis)

Dzień 1. Litwa na dzień dobry :)

Trasa prowadzi głównie drogami szutrowymi (w Polsce), na Litwie jest piękny asfalt. Od Kupowa do Podwojponia jechaliśmy szlakiem rowerowym R65. Przejścia granicznego w Budzisku już nie ma, ale zatrzymaliśmy się na pamiątkowe zdjęcie ;) Celem wycieczki było dotarcie do najbliższego sklepu i nabycie litewskiego piwa. Na sklep natrafiliśmy dopiero w trzeciej wsi (pierwsza to Salaperaugis, druga - Kovai, trzecia miejscowość - Liubavas). Do Polski wjechaliśmy "nieoficjalnym przejściem granicznym", gdzie wraz z państwem zmienia się nawierzchnia drogi (równo z granicą asfalt kończy się na rzecz szutru). W Rutce Tartak skierowaliśmy się na Szypliszki, ale w Baranowie skręciliśmy na Wierzbiszki (żeby ominąć główną drogę). Urokliwą drogą przez las dotarliśmy do Wygorzela, stąd już tylko kawałeczek do Becejł.

Trasa wycieczki była spontaniczna i obmyślana w trakcie jazdy :)
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Szlak pieszo-rowerowy dookoła Jeziora Wigry

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 48,98 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 9 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podjazdów: 489 m
  • Suma zjazdów: 489 m

GR3miasto poleca trasę mieszkańcom Olecka

Oznakowany kolorem zielonym, pieszo-rowerowy szlak wokół Jeziora Wigry nie tylko opasa największy podlaski akwen. To świetnie zaplanowana i wytyczona, krajoznawcza trasa umożliwiająca zagłębienie się w najpiękniejszych zakątkach Wigierskiego Parku Narodowego. Chcąc pokonać ją pieszo, najlepiej rozłożyć marszrutę na kilka dni. Znacznie sprawniej szlak pokonamy jednak na rowerze. W jeden dzień spokojnie można objechać jezioro robiąc liczne przerwy, to na wypoczynek na łonie natury, to na zwiedzanie. Na naszej trasie zobaczyliśmy: liczne wystawy dziedzictwa kulturowego w tym: Muzeum Wigier w Starym Folwarku, wystawę rybołówstwa w Czerwonym Folwarku oraz Pokameduński Zespół Klasztorny w Wigrach. Przemierzając południowy brzeg jeziora natknęliśmy się także na Wigierską Kolej Wąskotorową, której trasa zbliżona była do naszej.
Pętla umożliwia rozpoczęcie i zakończenie wycieczki w każdym miejscu na jej obwodzie, jednak faktyczny początek zlokalizowany jest w miejscowości Stary Folwark. Znajduje się tu także Muzeum Wigier oraz centrum informacji turystycznej, w której dowiedzieć się można o wszelkich atrakcjach na trasie i okolicach. Na miejscu otrzymaliśmy także mapę z przebiegiem szlaku oraz miejscami godnymi uwagi.

Opis szlaku i jego infrastruktury:

Szlak przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze pokazując perłę suwalskich jezior z różnych perspektyw. Trzymając się zielonych oznakowań, jedziemy zarówno przy samym jego brzegu, jak i nieco dalej, podziwiając akwen z licznych wzgórz oraz platform widokowych. Jezioro Wigry oglądamy także ze specjalnych drewnianych kładek, które ułatwiają przedostanie się przez bagienne rejony Wigierskiego Parku Narodowego. Trasa jest bardzo urozmaicona, przecina bajkową dolinę Czarnej Hańczy oraz ukazuje inne jeziora wigierskie: Leszczewek, Muliczne, Okrągłe i Mulaczysko. Przemierzanie szlaku pozwala obcować z fascynującą przyrodą: ukwieconymi łąkami, mrocznymi borami świerkowymi oraz podmokłymi torfowiskami. Wycieczkę szlakiem warto wzbogacić o znajdujące się w pobliżu ścieżki edukacyjne, a przy tak słonecznym dniu jak nasz, skorzystać z okolicznych kąpielisk i zanurzyć się w czystych wodach Wigier.

Trasa, którą pokonaliśmy jest bardzo dobrym przykładem wzorcowo przygotowanego regionu pod kątem turystyki rowerowej. Na przebiegu szlaku napotkamy na zadaszone wiaty, bądź ławki, które zachęcają do odpoczynku. W trzech miejscach rozmieszczone zostały także samoobsługowe stacje napraw rowerów; pierwsza - zaraz na samym początku szlaku przy Muzeum Wigier, druga przy Leśniczówce Bryzgiel, oraz trzecia - przy wystawie rybołówstwa w Czerwonym Folwarku. Ponadto w niemalże każdej miejscowości, przez którą wiedzie trasa, funkcjonują sklepy oraz punkty gastronomiczne, w tym także restauracje z kuchnią regionalną, a że nie samym rowerem człowiek żyje, na koniec naszej wycieczki, tradycyjnie zasiadamy do stołu by spróbować lokalnych specjałów. Polecamy kartacze oraz babkę ziemniaczaną, a na deser przepyszny sękacz i maślankę wigierską do popicia.

Trudność szlaku:

Przejazd szlakiem dedykowany jest głównie dla użytkowników rowerów górskich. Na trasie oprócz odcinków asfaltowych i utwardzonych dróg gruntowych występują odcinki z trudno przejezdnymi leśnymi duktami. Ich podłoże wysłane jest wystającymi korzeniami drzew bądź kamieniami. Miejscami występuje także grząski piach, a to z pewnością znacznie utrudnia w jeździe rowerem turystycznym, nie mówiąc już o wyprawie z sakwami
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Rajd Mazury-Poldasie: Odcinek 5. cz. 2. Góra Cisowa-Góra Zamkowa

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 5,79 km
  • Czas trwania wyprawy: 49 min.
  • Przewyższenia: 61 m
  • Suma podjazdów: 267 m
  • Suma zjazdów: 291 m

Kanczi_waw poleca trasę mieszkańcom Olecka

Odcinek drugi naszej dzisiejszej trasy, wyruszyliśmy spod góry Cisowej, cofnęliśmy się do głównej drogi i dalej pojechaliśmy po asfalcie, następnie skręciliśmy mocno w prawo i już dalej jechaliśmy po terenie polno-leśnym. Więcej info w waypointach.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Wczasy Rowerowe: Trasa I. Do Sanktuarium w Studzienicznej

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 33,83 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 7 min.
  • Przewyższenia: 27 m
  • Suma podjazdów: 173 m
  • Suma zjazdów: 174 m

Damjen78 poleca trasę mieszkańcom Olecka

Najpierw jedziemy długą, pieszo-rowerową promenadą wzdłuż jeziora Necko. Potem niestety czeka nas uciążliwy odcinek piaszczystej tarki od strony północnego brzegu jeziora Białego. Tłucze na niej niemiłosiernie, wszystko zdaje się drgać dookoła, tak jakby po nawierzchni drogi przejechał ciężki spych i zostawił odbite ślady gąsienic. Taka sama trasa wiedzie niestety od Studzienicznej do rezerwatu Stara Ruda i z powrotem (trafiliśmy tam omyłkowo zamiast jechać na południe w kierunku jeziora Sajno). Samo Sanktuarium urokliwie usytuowane pośród wój Jeziora Studzienicznego, oblegane przez turystów, wywiera za to kojące wrażenie na obolałe członki, jak również dostarcza bogatych doznań estetycznych. Można tam dotrzeć też wycieczkowym stateczkiem.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Rajd Rowerowy Mazurskie Tajemnice 2016 - Dzień 2

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 103,36 km
  • Czas trwania wyprawy: 23 godz. i 10 min.
  • Przewyższenia: 72 m
  • Suma podjazdów: 766 m
  • Suma zjazdów: 762 m

Rowerzystom z Olecka trasę poleca Lubimyrowery.pl

Przebieg trasy drugiego dnia Rajdu Rowerowego MAZURSKIE TAJEMNICE organizowanego przez firmę R4FUN (LubimyRowery.pl).
Temat przewodni - Mazurskie Historie i Tajemnice. Startujemy z Giżycka. Na wyjeździe z miasta warto odwiedzić Twierdzę Boyen i zrobić sobie pamiątkową fotkę z pruskimi wojakami... Ruszamy w dalszą drogę przemieszczając się cały czas wzdłuż linii brzegowej jezior Kisajno, Dobskie i Dargin. Drogi jakimi się poruszamy to w większości lokalne drogi gruntowe i asfaltowe o nieznacznym natężeniu ruchu samochodowego. Jedynie na odcinku w okolicach Pięknej Góry należy zachować szczególną ostrożność ponieważ poruszamy się tam dość ruchliwym odcinkiem drogi wojewódzkiej. W Sztynorcie warto zatrzymać się na dłuższy postój w przystani jachtowej np. na rybkę ... Kolejny postój planujemy w Mamerkach i zagłębiamy się w mrokach pohitlerowskich starych bunkrów wyglądających jak betonowe klocki rozrzucone pośród krzaków i drzew. Ruszamy dalej, ale pozostajemy w tym samym klimacie - nasz kolejny postój to budowane przez hitlerowców potężne śluzy na Kanale Mazurskim. Jadąc dalej napotykamy na swojej drodze jeden z najatrakcyjniej usytuowanych MOR-ów Greenvelo - nad brzegiem Jeziora Mamry. Chwila przerwy i pomykamy dalej. po drodze kolejna atrakcja - Muzeum Kolejnictwa w Węgorzewie. W dawnym budynku dworca PKP grupa pasjonatów zgromadziła wiele ciekawych eksponatów związanych z historią kolei polskich. Warto odwiedzić ... Po wizycie w muzeum ruszamy dalej w kierunku Giżycka. Po drodze jeszcze mijamy kilka ciekawych miejsc z zapierającymi dech krajobrazami.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Przegląd i naprawa roweru

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria do roweru

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na olecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto