Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Czerwonodworskiego Lasu. Spotkanie z Archeologami w Cichym [WIDEO]

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
Wideo
od 16 lat
10 sierpnia 2023 roku w świetlicy parafialnej przy kościele w Cichym, odbyło się spotkanie z archeologami z fundacji Terra Desolata dotyczące wykopalisk prowadzonych w regionie Puszczy Boreckiej.

Fundacja Terra Desolata

Fundacja Terra Desolata to grupa pasjonatów, których łączy zamiłowanie do archeologii. Organizacja prowadzi działalność w ramach dwóch obszarów: badań naukowych oraz edukacji. Celem fundacji jest poznawanie przeszłości dzięki wykopaliskom, a następnie kompleksowe opracowanie wyników, wydawanie publikacji oraz przybliżanie historii wszystkim zainteresowanym w sposób popularnonaukowy.

Spotkanie w Cichym

Działalność edukacyjna Fundacji prowadzona jest na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim archeolodzy i edukatorzy starają się dotrzeć do mieszkańców regionów, w których prowadzą wykopaliska – tak jak w rejonie Puszczy Boreckiej. W tym celu organizowane są prelekcje dla wszystkich zainteresowanych wraz z pokazem zabytków i rekonstrukcji. Takie spotkanie odbyło się 10 sierpnia w świetlicy parafialnej w miejscowości Cichy. Uczestnicy mogli bliżej zapoznać się z aktualnym stanem badań w Puszczy i zadać pytania o archeologię regionu.

Fundacja Terra Desolata

Puszcza Borecka

Studia nad rozpoznaniem odległej przeszłości Puszczy Boreckiej mają długą, jeszcze przedwojenną, metrykę. W XIX w. odkryto i przebadano kilkanaście stanowisk archeologicznych datowanych na pierwsze wieki po Chrystusie. Współcześnie, naukowcy rozpoznali wykopaliskowo kilka kolejnych osad i cmentarzysk znajdujących się na terenie Wschodnich Mazur. Od ponad 20 lat archeolodzy przyjeżdżają na badania terenowe na cmentarzysku kurhanowym w Czerwonym Dworze, które funkcjonowało między III, a VI wiekiem po Chr. (link do strony ekspedycji: czerwonydwor.edu.pl). Misją kieruje dr hab. Paweł Szymański, prof. UW z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Część zespołu Fundacji Terra Desolata uczyła się metodyki prowadzenia badań wykopaliskowych właśnie na tym stanowisku. Teraz, po latach, powracamy do Puszczy Boreckiej jako partnerzy Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w badaniach na rozpoznaniem przeszłego krajobrazu kulturowego tej pięknej krainy. W wyniku prowadzonych, od wiosny tego roku, badań powierzchniowych udało się odkryć kolejne, nieznane wcześniej, stanowiska archeologiczne. Większość z nich funkcjonowała w starożytności, natomiast jedno datowane jest na wczesne średniowiecze. Prawdopodobnie związane jest z obecnością Jaćwingów na tych ziemiach.

Fundacja Terra Desolata

Podstawą do lokalizowania kolejnych śladów przeszłych społeczności są, najczęściej znajdowane, fragmenty potłuczonych naczyń glinianych, rzadziej ozdoby (pierścionki, fr. naszyjników, szpile, zapinki), elementy pasa oraz narzędzia (krzesiwa, noże).

Poszukiwania prowadzone są przy użyciu wykrywaczy metali. W przypadku warunków leśnych klasyczna obserwacja powierzchni terenu jest nieefektywna.

Przeszłość Puszczy Boreckiej jest bardziej fascynująca i złożona niż mogłoby się to dotychczas wydawać. Badania nad przeszłością tego terenu będą kontynuowane.

Inne inicjatywy Fundacji

Fundacja prowadzi też regularnie zajęcia w szkołach – głównie w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim realizując kolejne projekty edukacyjne. Ich celem jest nie tylko przybliżanie lokalnej historii dzieci i młodzieży, ale także wprowadzanie elementów archeologii do programu zajęć i wychowanie najmłodszego pokolenia w duchu wrażliwości na dziedzictwo kulturowe. Fundacja bierze również udział w piknikach edukacyjnych, a także sama organizuje tego typu wydarzenia.

Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie -> Fundacja Terra Desolata

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem lub nadchodzące wydarzenie? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto