MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni krok na PGE Narodowy! Finał warmińsko-mazurski XXIV Pucharu Tymbarku w Iławie

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
materiały prasowe PZPN
Warmińsko-mazurskie finały XXIV edycji dziecięcego turnieju piłkarskiego o Puchar Tymbarku czas zacząć! W czwartek i piątek 9-10 maja w Iławie dziewięćdziesiąt trzy drużyny wyłonione z regionalnych kwalifikacji przystąpią do rywalizacji o zwycięstwo w województwie i wyjazd na Wielki Finał ogólnopolski, które odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie przed meczem reprezentacji Polski z Turcją 10 czerwca.

Turniej o Puchar Tymbarku ma na Warmii i Mazurach, podobnie jak w innych regionach Polski, bogate tradycje. W Pucharze Tymbarku pierwsze kroki w piłce nożnej stawiało wiele reprezentantek i reprezentantów Polski, jak choćby Paulina Dudek (Pari Saint-Germain), Ewa Pajor (VfL Wolfsburg/FC Barcelona), Arkadiusz Milik (Juventus Turyn), Adam Buksa (Antalyaspor), Patryk Peda (SPAL), Sebastian Szymański (Fenerbahce Stambuł), Krzysztof Piątek (Istanbul Basaksehir) czy Piotr Zieliński (Napoli/Inter Mediolan).

Jedenastu z Pucharu Tymbarku do reprezentacji Polski Probierza

Aż jedenastu uczestników Pucharu Tymbarku wywalczyło awans na Euro 2024 w Niemczech z Biało-Czerwonymi prowadzonymi przez selekcjonera Michała Probierza! Wśród nich „z podwórka do reprezentacji” trafili wspomniani Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek, Adam Buksa, Sebastian Szymański oraz Jakub Moder, Damian Szymański, Bartosz Slisz, Bartosz Salamon, Tymoteusz Puchacz, Jakub Kiwior i Bartosz Bereszyński.

Puchar Tymbarku oczami osobistości sportowych Warmii i Mazur

W Pucharze Tymbarku swój ślad zaznaczyły też znane sportowe osobistości z Warmii i Mazur, jak choćby selekcjoner reprezentacji Polski kobiet Nina Patalon pochodząca z Dzierżoniowa, były reprezentacyjny obrońca Polonii Warszawa. Lecha Poznań i Korony Kilece Marcin Kuś, który po zakończeniu kariery osiadł w Olsztynie, gdzie założył szkółkę piłkarską, a także znana siatkarka rodem z Olsztyna Karolina Portalska. Z obecnych piłkarzy grających na poziomie centralnym „z podwórka na stadion” w warmińsko-mazurksim zaczynali Wiktor Biedrzycki, występujący w pierwszoligowej Termalice Bruk-Bet Nieciecza i Madox Sobociński z trzecioligowego GKS Wikielec.

Puchar Tymbarku to pierwszy krok do poznania profesjonalnej piłki

– Puchar Tymbarku to fajna inicjatywa – zachwala turniej Marcin Kuś, który w swojej piłkarskiej akademii szkoli chłopców w kategoriach U-8 i U-10. – Dla dzieci to pierwszy krok w stronę profesjonalnej piłki. Granie z tyloma zespołami na wysokim poziomie powoduje, że w przyszłości będą lepszymi zawodnikami. a moich czasów nie było takiej inicjatywy. Teraz jest więcej szkółek, więcej akademii i więcej możliwości. Gdy byłem w wieku tych chłopców, możliwości były po prostu organiczne, dlatego jeszcze bardziej doceniam ten puchar. W turnieju nie stawiamy sobie żadnych celów. Chcę, żeby wszyscy cieszyli się grą. Słyszę na treningach, jak chłopcy mówią: „Fajnie byłoby zagrać na Narodowym”. Nikt od nich tego nie wymaga. Sami motywują się do gry na wyższym poziomie, a PGE Narodowy działa na nich jak magnes.

Puchar Tymbarku to szansa na „załapanie bakcyla” do aktywności fizycznej

– Puchar Tymbarku to niesamowita przygoda – przekonuje selekcjoner damskiej drużyny narodowej Nina Patalon. – Podczas treningów i rozgrywek dzieci mają możliwość spędzania czasu ze swoimi rówieśnikami, przyjaciółmi. Mogą rywalizować z uczniami z innych gmin, powiatów czy województw, zdobywając kolejne doświadczenia sportowe i społeczne. To dla nich również szansa na „załapanie bakcyla” – miłości nie tylko do piłki nożnej, ale w ogóle aktywności fizycznej. Uczestnicy Wielkiego Finału mogą rozegrać swój mecz na PGE Narodowym, gdzie zazwyczaj podania wymieniają najlepsi polscy zawodnicy. Finały wojewódzkie są obserwowane przez skautów, natomiast finał ogólnopolski przez trenerów reprezentacji oraz kadr młodzieżowych, co daje szansę na dostrzeżenie i rozwój kariery piłkarskiej. Co więcej, zwyciężczynie i zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 mogą również porozmawiać z reprezentantami Polski podczas specjalnego spotkania. To wszystko sprawia, że dzieci mogą zakochać się w tego typu aktywności, co może z nimi zostać już na lata dorosłości. Puchar Tymbarku jest pierwszym krokiem do poznania piłki nożnej od strony profesjonalnej.

Puchar Tymbarku przyczynia się do akceptacji piłki nożnej kobiet

Puchar Tymbarku przyczynia się do rozwoju sportu wśród dzieci, zwłaszcza piłki nożnej wśród dziewczynek. Turniej ten przekonuje rodziców, że ich córki mogą grać w piłkę. W bliższej perspektywie czasu, także dzięki Pucharowi Tymbarku, polskie społeczeństwo zaakceptuje piłkę nożną również jako dyscypliną kobiet.

– Nie ma nic piękniejszego niż szerzenie idei piłki dla wszystkich. Dziewczynki, które brały udział w pierwszych edycjach turnieju, dzisiaj grają zawodowo, w tym również w reprezentacji Polski, między innymi Ewa Pajor, Paulina Dudek czy niedawno debiutujące – Oliwia Domin i Nadia Krezyman. W drużynie dziewcząt U-17, która zajęła piąte miejsce na mistrzostwach Europy, aż 86 procent zespołu grało w Pucharze Tymbarku. To pokazuje, że akceptacja piłki nożnej u najmłodszych, powoli przekłada się na starsze kategorie wiekowe – wyjaśnia trener kobiecej reprezentacji piłkarskiej.

Puchar Tymbarku rodzi przyjaźnie i znajomości oraz uczy samodzielności

W 2008 roku drużyna przyszłęj czołowej siatkarki Pałacu Bydgoszcz Karoliny Portalskiej doszła do finału ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

– Kiedyś grało się we wszystko, nieważne, czy w piłkę nożną, czy siatkową Byłam dość sprawnym dzieckiem i radziłam sobie w różnych sportach. Nauczycielka wychowania fizycznego Małgorzata Żukowska stworzyła drużynę. W ramach SKS-u graliśmy dwa razy w tygodniu w piłkę nożną. Wtedy formuła turnieju była inna. W finałach wojewódzkich mierzyły się reprezentacje poszczególnych regionów Polski. Nasza wuefistka prowadziła drużynę województwa warmińsko-mazurskiego, a ja trafiłam do kadry. Najbardziej utkwił mi w głowie przemarsz po Krakowie z reprezentacjami wszystkich województw. To była wielka parada na otwarcie turnieju. Granie na olbrzymim stadionie Wisły Kraków dla dziesięcioletniego dziecka było ogromnym przeżyciem. Nie zrobiłyśmy wtedy dobrego rezultatu, ale nie to się tam liczyło. Wspólny czas z koleżankami z zespołu, nowe przyjaźnie i znajomości. Turniej uczy samodzielności. Na boisku byłyśmy drużyną, ale wszystkie decyzje, komu podać i kiedy strzelić musiałyśmy podejmować same. Do tego dochodziły wyjazdy i obozy, na których uczyłyśmy się radzić sobie bez rodziców, a dla dziesięciolatki to duże wyzwanie – wspomina Portalska.

Harmonogram finału warmińsko-mazurskiego Pucharu Tymbarku

Finał warmińsko-mazurskiego XXIV edycji dziecięcego turnieju „Ze szkolnego Orlika na PGE Narodowy” o Puchar Tymbarku w kategoriach wiekowych U-8, U-10 i U-12 dziewczynek i chłopców odbędzie się w czwartek i piątek 9-10 maja w Iławie na Stadionie Miejskiem przy ulicy Sienkiewicza 1.

Otwarcie zarówno w czwartek 9 maja, jak i piątek 10 maja o godzinie 9.30. Rozpoczęcie rozgrywek o godzinie 10.00, a zakończenie o godzinie 16.00.

W czwartek rozegrane zostaną finały w kategoriach U-8 i U-10 dziewczynek i chłopców: U8DZ – 11 drużyn, U8CH – 17 drużyn, U10DZ – 12 drużyn, U10CH – 20 drużyn.

W piątek odbędą się finały dziewczynek i chłopców U-12: U12DZ – 12 drużyn i U12CH – 21 drużyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostatni krok na PGE Narodowy! Finał warmińsko-mazurski XXIV Pucharu Tymbarku w Iławie - Sportowy24

Wróć na olecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto